Budoucnost trhu právních služeb v 5 bodech

Jak se tedy změní charakteristiky advokátní praxe během příštích 15 let?
Budoucnost trhu právních služeb v 5 bodech

SingleCase je produktem, který funguje tady a teď a pomáhá advokátům řídit své kanceláře. Naše vize ale směřuje k trhu za 10-15 let, který se, jak věříme, bude od toho stávajícího výrazně lišit. Jak? A proč si to myslíme?

Trh právních služeb je jedním z posledních, kterému dominuje hodinová odměna.

Je rok 2015 a tradiční advokátní kanceláře jsou, mírně nadsazeně, holkou pro všechno: revize dokumentů, právní analýzy, taktiku vyjednávání, spory. Mnohé činnosti účtované klientům přitom nevyžadují právní vzdělání. Jen menší část právníků vidí příležitost ve specializaci na určitý obor.

Právní trh a jeho dynamický vývoj

I přes existující bariéry na trhu vstupu do odvětví přináší nová konkurence dynamický vývoj právního trhu, který tlačí na cenu a změnu nastavení obchodního modelu advokátní kanceláře [4].

Podle Richarda Susskinda, autora knihy Tomorrow’s Lawyers [1], existují tři hybatelé procesu změny právního trhu:

  • Klient, který se chová podobně, když rozhoduje o koupi auta či oběda a bude vždy vyžadovat více práce za méně peněz;
  • otevírající se trh umožní vstup neprávních poskytovatelů na trh právních služeb, např. z řad Velké čtyřky [2];
  • a technologie, jejíž efektivní využívání umožňuje velké změny v péči o klienty, zefektivňuje fungování kanceláře

Jak se tedy změní charakteristiky advokátní praxe během příštích 15 let? Tradiční kanceláře postupně nahradí advokáti spolupracující na projektové bázi.

Proměna trhu právních služeb v 5 bodech

1) právní poradenství jako projekt

Advokáti se budou spojovat do seskupení například jen nad jedním případem či problémem. S vyřešením se toto uskupení rozpadne [5]. Služby budou poskytovány projektově, na každou část projektu budou zvlášť poptáváni nejefektivnější specialisté nebo kanceláře, včetně odborníků v jiných odvětvích.

2) standardizace všeho, co lze

Tlak na cenu způsobí standardizaci všeho, co standardizovat lze. Od již nyní dostupných vzorů jednoduchých dokumentů, jako jsou kupní smlouvy, se standardizace rozšíří do většiny oblastí práva a levné právní služby přivedou na trh i firmy a jednotlivce citlivé na cenu. I přes nevoli advokátů se standardizace prosadí i v běžných operacích menších a středních firem, jakými jsou výroba, distribuce, prodej, pracovní právo, compliance, nebo IT/IP [2].

3) komoditizace právní služby

Od standardizace je jen krok ke komoditizaci, která zasáhne většinu trhu. Ze služby právního poradenství budou vznikat jasně ohraničené a definované produkty. Postupně pro ně vzniknou první normy a standardy.

aaeaaqaaaaaaaawxaaaajgfhotm4mzg5lti1owetnde4ni1inziwltczodjmody1ngixza

4) online platformy a právní technologie

Díky novým strukturám vzroste potřeba co nejlépe a nejefektivněji spolupracovat na případu a to obzvlášť tehdy, kdy se jedná o advokáty z různých kanceláří, míst či dokonce experty z jiných oborů. Vzniknou platformy pro sdílení dat, projektové řízení a kontrolu kvality. Přirozenou součástí bude větší zapojení zákazníka do interních procesů v kanceláři a zprůhlednění dodávky. Právní technologie přeberou realizaci jednoduchých úkonů, od kompletace dokumentů přes pokročilou revizi výstupů kanceláře.

5) odměna právníka na konkurenčním trhu
 
Za standardizovanou službu zákazníci nebudou ochotni platit tisíce korun za hodinu, místo toho zaplatí za doručenou hodnotu, chcete-li vyřešení právního problému. Řečeno ekonomicky, trh se vyčistí, cena bude předvídatelná a určována otevřeným trhem. Několik elitních právníků bude stále odměňováno hodinově. Zvýšená efektivita, nižší interní náklady a cena právních služeb nakonec způsobí rozšíření trhu i mezi jednotlivce a firmy, které si je dnes nemohou dovolit [6].

Děkujeme

Napsat komentář

Štěpán Klíma

Brand & marketing
Nejprve v SingleCase jen vypomáhal, po pár měsících ale zjistil, že už nemůže jinak. Píše vám maily, připravuje obsah na blog a na svědomí má i inspirativní odpoledne Outlaw.

Kategorie

Vyzkoušejte si SingleCase

Vyzkoušejte si SingleCase

Využijte 30 dní zcela bez závazku.

Je váš marketing v souladu s předpisy? Pozor dávejte na mlčenlivost a důstojnost, radí Trojan z ČAK.

Číst dále

CHECKLIST: 21 věcí, na které nezapomenout při startu advokátní praxe

Číst dále

Zakládáte advokátku? 9 rad, které jinde nenajdete

Podporujeme svěží vítr v advokaci, proto dáváme všem novým advokátům SingleCase zdarma. K tomu startujeme seriál pro nové advokáty. Věděli jste třeba, že náklad na novou kancelář je zhruba 200 tisíc? Zajímá vás, proč je lepší nejprve najmout studenta než asistentku? Přečtěte si 9 rad čerstvých advokátů, které jim usnadnily život.

Číst dále

Používáním tohoto webu souhlasíte s použitím cookies pro analýzy návštěvnosti, přizpůsobený obsah a reklamy. Více

Děkujeme