Právo v síti – povinná literatura pro všechny, kteří se pohybují na internetu, a jejich právníky (recenze knihy)

Přiznáváme bez mučení, v SingleCase moc právnické literatury nečteme. Když už ale takovou knihu přečteme a je dobrá jako Právo v síti, rádi se podělíme o její recenzi.
Právo v síti – povinná literatura pro všechny, kteří se pohybují na internetu, a jejich právníky (recenze knihy)

Josef Donát a Jan Tomíšek je dvojice advokátů, praktikujících odborníků na právo IT/IP a ochranu osobních údajů. Zatímco Donát je v oboru již pojem, jeho kolega z Rowan Legal je „vycházející hvězdou“, což potvrzuje i jeho vítězství v kategorii Talent roku Právníka roku 2016. Tito dva společně vydali minulý rok publikaci, která by rozhodně neměla zapadnout – Právo v síti. Zaměření na nám velmi blízké téma a doporučení více klienty nás tak přimělo ji přečíst. A k našemu velkému potěšení, kniha je to opravdu dobrá.

Dvojici autorů se povedl na trh s právní literaturou nebývalý kousek – kniha je srozumitelná nejen odborné veřejnosti, ale i laikům, a poskytne tak vynikající úvod do právní problematiky IT/IP všem, kteří se o téma teprve začínají zajímat nebo si chtějí své znalosti prohloubit.

Kniha si vzala za cíl uspokojit obě tyto skupiny čtenářů a do značné míry se jí to daří. Hlavní kapitoly jsou čtyři a tématicky pokrývají oblasti soukromí a ochrany osobnosti, on-line zábavy a duševního vlastnictví, nakupování na internetu a nakonec i internetové bezpečnosti.

Průvodce právem na internetu

Knihu asi nejlépe vystihuje její podtitul „Průvodce právem na internetu“. Donát s Tomíškem vždy v úvodu jednotlivé kapitoly nastíní její základní obsah, aby se následně pustili do vysvětlení nejdůležitějších technických pojmů a základů jejich fungování, od cookies, přes peer-to-peer sítě, až po keylogger (ne, není ostuda, že tyto pojmy zatím neznáte). Nejobsáhlejší částí každé kapitoly je však vždy komplexní právní analýza. V ní jsou představeny s tématem spojené (byť i základní) právní instituty a detailně obsaženy související právní otázky, včetně platné legislativy a relevantní judikatury.

Toto obsáhlé shrnutí právních aspektů té které oblasti, podle nás, ocení zejména odborníci, kteří nejsou v dané problematice tolik zběhlí (zejména, pokud nemáte čas hodiny rešeršovat oblast, o které toho moc nevíte). Právníci, kteří se v právu duševního vlastnictví pohybují, a ti, kteří mají zkušenosti s digitální ekonomikou, budou chtít některé části přeskakovat.

Příběhy, případy a vzory

Správnému pochopení jednotlivých témat významně napomáhá i velké množství praktických příkladů, se kterými si autoři slušně vyhráli. Nechybí zde třeba ani rozbor Nařízení eIDAS nebo dopadů nejvýznamnějších soudních rozhodnutí jako je Costeja vs. Google Spain nebo Max Schrems case. Jako bonus pro všechny pohodlné čtenáře autoři připravili také 26 základních vzorů nejběžnějších dokumentů a podání.

To vše dělá z knihy praktickou příručku, která by měla mít místo v knihovně všech, kteří se pohybují na internetu a chtějí si prohloubit znalosti práva v této oblasti. Přitom oblast práva IT/IP bohužel, přestože jsme s ní všichni denně v přímém kontaktu, stále zůstává i mezi odbornou veřejností spíše na okraji zájmu a najde se jen několik odborníků, kteří by ji skutečně měli zvládnutou.

My v SingleCase jsme rádi za každého právníka, který se rozhodne na moderní informační technologie soustředit. Proto knihu všem rádi doporučíme.

Děkujeme

Napsat komentář

Štěpán Klíma

Brand & marketing
Nejprve v SingleCase jen vypomáhal, po pár měsících ale zjistil, že už nemůže jinak. Píše vám maily, připravuje obsah na blog a na svědomí má i inspirativní odpoledne Outlaw.

Kategorie

Vyzkoušejte si SingleCase

Vyzkoušejte si SingleCase

Využijte 30 dní zcela bez závazku.

Je váš marketing v souladu s předpisy? Pozor dávejte na mlčenlivost a důstojnost, radí Trojan z ČAK.

Číst dále

CHECKLIST: 21 věcí, na které nezapomenout při startu advokátní praxe

Číst dále

Zakládáte advokátku? 9 rad, které jinde nenajdete

Podporujeme svěží vítr v advokaci, proto dáváme všem novým advokátům SingleCase zdarma. K tomu startujeme seriál pro nové advokáty. Věděli jste třeba, že náklad na novou kancelář je zhruba 200 tisíc? Zajímá vás, proč je lepší nejprve najmout studenta než asistentku? Přečtěte si 9 rad čerstvých advokátů, které jim usnadnily život.

Číst dále

Používáním tohoto webu souhlasíte s použitím cookies pro analýzy návštěvnosti, přizpůsobený obsah a reklamy. Více

Děkujeme