Slovenská advokátní komora vidí budoucnost v cloudu. Jaká jsou její doporučení?

Slovenská advokátní komora vidí budoucnost v cloudu. Jaká jsou její doporučení?

Benefity cloudových řešení mají konečně navrch před obavami z jejich používání. Potvrzuje to i oficiální stanovisko Slovenské advokátní komory publikované v listopadovém čísle Bulletinu slovenskej advokácie. Komora věnovala problematice cloudu rozsáhlý prostor a přinesla advokátům několik doporučení a seznam tipů, jak správně vybrat dodavatele cloudových služeb. Do procesu tvorby byli zapojeni také vybraní poskytovatelé, mezi nimi i SingleCase.

Budoucnost je v cloudu

„Cloud computing představuje velký posun od tradičního (necloudového) pojetí IT prostředků. Spojuje se s ním několik výhod: snižování nákladů, rychlá dostupnost služeb, vyšší výkon a spolehlivost. […] Budoucnost (nejen pro advokáty) je v cloudu,“ říká Slovenská advokátní komora.

Základním požadavkem na cloudové služby pro advokáty je bezpečnost klientských dat. Komora proto vylučuje používání základních bezplatných aplikací, zejména uložišť a tzv. freemailů (loni jsme psali, proč je nemají advokáti používat). „SAK advokátům striktně nedoporučuje používat při výkonu advokacie e-maily nebo ukládací služby poskytující bezplatné cloudové služby, které nejsou bezpečné, ukládají údaje na místech, které nezaručují požadovanou ochranu osobních údajů (mimo EPH) a jsou terčem hackerů a malwaru,“ varuje komora a apeluje na advokáty držet klientská data po celou dobu v Evropském hospodářském prostoru a vybírat jen dodavatele, kteří se k zabezpečení dat dostatečně zavazují.

SAK varuje před službami, které se snaží ve smluvních podmínkách svoji odpovědnost či plnění povinností zásadním způsobem omezit nebo zcela vyloučit. Vhodné cloudové řešení by mělo být službou na míru advokátům, která nejen reflektuje povinnosti advokáta vyplývající z výkonu tohoto povolání, ale také usnadňuje jejich plnění.

Bezpečnost, přenositelnost a uživatelská přívětivost

Doporučení tedy zní vybrat službu, která se smluvně zavazuje k adekvátnímu zabezpečení dat, dostatečné odpovědnosti, plné dostupnosti služby, dostupné podpoře a povinnosti informovat advokáta o případném narušení integrity uložiště. Nutností je šifrování dat, a to nejen na serveru, ale také při přenosu dat mezi jednotlivými uložišti. Všechna tato data by však měla být zároveň snadno přenositelná, aby byla případná změna poskytovatele pro advokáta co nejjednodušší.

Posledním aspektem, kterým se komora zabývala, byla uživatelská přívětivost. Dle jejích závěrů by vhodná služba měla fungovat na operačních systémech Windows, Mac OS, a také na mobilních zařízeních, ideálně díky vlastní mobilní aplikaci.

Velmi nás těší, že se instituce jako Slovenská advokátní komora začínají zabývat technologiemi a efektivitou advokátních kanceláří, vítáme také zapojení poskytovatelů do přípravy doporučení pro výběr a používání cloudového řešení. Největší radost nám však dělá skutečnost, že doporučení Slovenské advokátní komory jsou v souladu s tím, jaké služby se snažíme našim klientům poskytovat a na jakých hodnotách aplikaci SingleCase již čtyři roky budujeme.

Děkujeme

Napsat komentář

Pavel Krkoška

CEO
Netradiční "ajťák", který mluví vaším jazykem. Poznáte ho na dálku podle nakažlivého smíchu.
V roce 2013 se nachomýtl k právnímu projektu a od té doby jako šéf SingleCase bojuje za moderní technologie na právním trhu. Odmítá se naučit golf kvůli času, který zabírá, ale trochu ho to vzhledem k oblíbenosti sportu mezi advokáty mrzí. Místo toho je zapáleným jachtařem - zeptejte se ho na to, co je to kiking nebo ráčna a rozzáří se mu oči.

Kategorie

Vyzkoušejte si SingleCase

Vyzkoušejte si SingleCase

Využijte 30 dní zcela bez závazku.

Mohlo by vás také zajímat

Kryptoměny, móda i lidská práva ve zdravotnictví: Čeští právníci a neobvyklé specializace

Specializace se v Česku mezi advokáty příliš nenosí. Přinášíme pohled na právníky, kteří se rozhodli pro budování vlastního užšího trhu.

Číst dále

SingleCase ♥ Datovka

Spojili jsme se se sdružením CZ.NIC a nově nabízíme přímé propojení s datovou schránkou. Podívejte se, jak to funguje.

Číst dále

Jana Sedláková: Faktury u nás v kanceláři děláme všichni

Jana Sedláková je naší klientkou od začátku roku 2016, kdy se svou advokátní kanceláří v Brně teprve začínala. Od té doby se ze SEDLAKOVA LEGAL stal jedenáctičlenný tým, který se nezastaví skoro před ničím. Nás v SingleCase zajímalo, jak náš software v kanceláři používají a hlavně jak evidují úkoly a vykazují odpracovaný čas.

Číst dále

Používáním tohoto webu souhlasíte s použitím cookies pro analýzy návštěvnosti, přizpůsobený obsah a reklamy. Více

Děkujeme