Slovenská advokátní komora vidí budoucnost v cloudu. Jaká jsou její doporučení?

Slovenská advokátní komora vidí budoucnost v cloudu. Jaká jsou její doporučení?

Benefity cloudových řešení mají konečně navrch před obavami z jejich používání. Potvrzuje to i oficiální stanovisko Slovenské advokátní komory publikované v listopadovém čísle Bulletinu slovenskej advokácie. Komora věnovala problematice cloudu rozsáhlý prostor a přinesla advokátům několik doporučení a seznam tipů, jak správně vybrat dodavatele cloudových služeb. Do procesu tvorby byli zapojeni také vybraní poskytovatelé, mezi nimi i SingleCase.

Budoucnost je v cloudu

„Cloud computing představuje velký posun od tradičního (necloudového) pojetí IT prostředků. Spojuje se s ním několik výhod: snižování nákladů, rychlá dostupnost služeb, vyšší výkon a spolehlivost. […] Budoucnost (nejen pro advokáty) je v cloudu,“ říká Slovenská advokátní komora.

Základním požadavkem na cloudové služby pro advokáty je bezpečnost klientských dat. Komora proto vylučuje používání základních bezplatných aplikací, zejména uložišť a tzv. freemailů (loni jsme psali, proč je nemají advokáti používat). „SAK advokátům striktně nedoporučuje používat při výkonu advokacie e-maily nebo ukládací služby poskytující bezplatné cloudové služby, které nejsou bezpečné, ukládají údaje na místech, které nezaručují požadovanou ochranu osobních údajů (mimo EPH) a jsou terčem hackerů a malwaru,“ varuje komora a apeluje na advokáty držet klientská data po celou dobu v Evropském hospodářském prostoru a vybírat jen dodavatele, kteří se k zabezpečení dat dostatečně zavazují.

outlaw_sc_banner-1024x130

SAK varuje před službami, které se snaží ve smluvních podmínkách svoji odpovědnost či plnění povinností zásadním způsobem omezit nebo zcela vyloučit. Vhodné cloudové řešení by mělo být službou na míru advokátům, která nejen reflektuje povinnosti advokáta vyplývající z výkonu tohoto povolání, ale také usnadňuje jejich plnění.

Bezpečnost, přenositelnost a uživatelská přívětivost

Doporučení tedy zní vybrat službu, která se smluvně zavazuje k adekvátnímu zabezpečení dat, dostatečné odpovědnosti, plné dostupnosti služby, dostupné podpoře a povinnosti informovat advokáta o případném narušení integrity uložiště. Nutností je šifrování dat, a to nejen na serveru, ale také při přenosu dat mezi jednotlivými uložišti. Všechna tato data by však měla být zároveň snadno přenositelná, aby byla případná změna poskytovatele pro advokáta co nejjednodušší.

Posledním aspektem, kterým se komora zabývala, byla uživatelská přívětivost. Dle jejích závěrů by vhodná služba měla fungovat na operačních systémech Windows, Mac OS, a také na mobilních zařízeních, ideálně díky vlastní mobilní aplikaci.

Velmi nás těší, že se instituce jako Slovenská advokátní komora začínají zabývat technologiemi a efektivitou advokátních kanceláří, vítáme také zapojení poskytovatelů do přípravy doporučení pro výběr a používání cloudového řešení. Největší radost nám však dělá skutečnost, že doporučení Slovenské advokátní komory jsou v souladu s tím, jaké služby se snažíme našim klientům poskytovat a na jakých hodnotách aplikaci SingleCase již čtyři roky budujeme.

Děkujeme

Napsat komentář

Pavel Krkoška

CEO
Netradiční "ajťák", který mluví vaším jazykem. Poznáte ho na dálku podle nakažlivého smíchu.
V roce 2013 se nachomýtl k právnímu projektu a od té doby jako šéf SingleCase bojuje za moderní technologie na právním trhu. Odmítá se naučit golf kvůli času, který zabírá, ale trochu ho to vzhledem k oblíbenosti sportu mezi advokáty mrzí. Místo toho je zapáleným jachtařem - zeptejte se ho na to, co je to kiking nebo ráčna a rozzáří se mu oči.

Kategorie

Vyzkoušejte si SingleCase

Vyzkoušejte si SingleCase

Využijte 30 dní zcela bez závazku.

Je váš marketing v souladu s předpisy? Pozor dávejte na mlčenlivost a důstojnost, radí Trojan z ČAK.

Číst dále

CHECKLIST: 21 věcí, na které nezapomenout při startu advokátní praxe

Číst dále

Zakládáte advokátku? 9 rad, které jinde nenajdete

Podporujeme svěží vítr v advokaci, proto dáváme všem novým advokátům SingleCase zdarma. K tomu startujeme seriál pro nové advokáty. Věděli jste třeba, že náklad na novou kancelář je zhruba 200 tisíc? Zajímá vás, proč je lepší nejprve najmout studenta než asistentku? Přečtěte si 9 rad čerstvých advokátů, které jim usnadnily život.

Číst dále

Používáním tohoto webu souhlasíte s použitím cookies pro analýzy návštěvnosti, přizpůsobený obsah a reklamy. Více

Děkujeme